MRJADE Italy

MRJADE Italy restaurant,which was opened in Istanbul Piyalepaşa Polat Çarşı in 2022, makes Turkey’s first organic fine dine pizza with completey organic products. Blending Italian taste with Turkish cuisine, MRJADE makes both dairy products and cheese with buffalo milk. The dough is obtained from high quality corn flour.

Consisting of 2 floors, MRJADE ITALY ISTANBUL has a seating area for approximately 150 people. There is space for 20 people in the front garden and 30 people on the back terrace. There is a main hall for 100 people in the interior.

The Italian open oven brought from Italy with the open kitchen system is made entirely or natural stone and combined with the latest techonology. The decoration is designed as an original Italian fine dine restaurant.

2022 yılında İstanbul Piyalepaşa Polat Çarşıda açılan MRJADE ITALY restoranı tamamen organik ürünler ile Türkiye’nin ilk organik fine dine pizzasını yapıyor. İtalyan damak zevkini Türk mutfağı ile harmanlayan MRJADE süt ürünlerini de manda sütü ile yapıyor. Hamuru ise kaliteli mısır unundan elde ediyor. 2. kattan oluşan MRJADE ITALY ISTANBUL yaklaşık 150 kişilik oturma alanına sahip. Ön bahçede 20 kişilik, arka terasta ise 30 kişilik yer bulunmaktadır. İç mekanda 100 kişilik ana salon bulunuyor. Açık mutfak sistemi ile İtalya’dan getirilen açık fırını, tamamen doğal taş ile yapılan ve en son teknoloji ile bir arada. Dekorasyonu ise tam bir orijinal İtalyan fine dine restoranı şeklinde tasarlanmıştır.

Brand

MRJADE Italy

Category

Food and Beverage